Promocija knjige “ANI RADOŠEVIĆ, POETESA POKRETA “
Saide Mustajbegović
salon doma kulture – 18:00
Promotori: Hasan Zahirović, Saida Mustajbegović
FOTO: SAMIR ZAHIROVIĆ
SAIDA MUSTAJBEGOVIĆ
Istraživačica, pripovjedačica i pjesnikinja. Studirala sociologiju, novinarstvo i književnost u Sarajevu. Bila je novinarka, kolumnistkinja i urednica u nekoliko bosanskohercegovačkih medija, danas profesionalno fokusirana uglavnom na društvena i humanistička istraživanja. Istražuje transgeneracijske traume i narative koji se reflektuju u kulturnim obrascima Balkana te utjecaje i dosege angažirane umjetnosti između dva svjetska rata ali i danas. Piše prozu i poeziju, u kojima se raznolikost i međusobno prožimanje bosanskog društva prepliću s umjetničkim utjecajima. Bavi se i dokumentarnim filmom. Živi u Sarajevu.
Knjiga Saide Mustajbegović “Ani Radošević, poetesa pokreta” je biografska knjiga koja svjedoči o devet decenija života Ani Rajs Radošević balerini, koreografkinji, opernoj rediteljki, suosnivačici sarajevske avangardne grupe Collegium Artisticum 1939-1941. Priča koju je Mustajbegović ispričala o ovoj iznimnoj umjetnici rođenoj 1915. u Češkim Buđejovicama protkana je znanim ali i manje znanim historijskim događajima u epohi koju je Čehinja Ani Rajs alijas Radošević živjela. Na prostore Kraljevine Jugoslavije došla je u vrijeme kada se Evropom širio plamen fašizma. Pridružila se sarajevskim umjetnicima koji su prvi otpor pružili umjetnošću a onda je sa baletankama i knjigom poezije otišla i na prve ratne linije. Nakon rata aktivno je učestvovala u izgradnji kulturnih institucija.
Ispisivanjem njenog života na stranice knjige zabilježeno je svjedočanstvo o važnosti – značaju angažmana umjetnika u najmračnijim vremenima dvadesetog stoljeća. Ani Radošević bila je suosnivačica sarajevske avangardne grupe Collegium Artisticum 1939-1941; članica Kazališta narodnog oslobođenja koje je igralo na prvim borbenim linijama a u Jajcu tokom drugog zasjedanja AVNOJ-a, osnovalala je srednju baletsku školu u Beogradu Lujo Davičo itd. Sudjelovala je u obnovi baletske i operne scene u ratom razrušenom Beogradu. Radila je kao koreografkinja a kasnije i operna rediteljica. Na prestižnim svjetskim opernim scenama sarađivala je sa velikanom i oskarovcem Francom Zeffirellijem, koji ju je predstavljao najdražom svojom koreografkinjom a u Amsterdamu je sarađivala sa Raymondom Rouleauom.Njen angažman u umjetnosti trajao je i kada se profesionalno povukla a zanimljivo je da su neki programi izvođeni i nakon što je preminula 2004. u Beogradu.
takmičarska predstava: “drama o mirjani o ovima oko nje”
bosansko narodno pozorište zenica
dvorana doma kulture-19:00
Ivor Martinić: DRAMA O MIRJANI I OVIMA OKO NJE
Režija: NERMIN HAMZAGIĆ
DRAMATURGIJA: Asja Krsmanović
SCENOGRAFIJA: Sabina Trnka
KOSTIMOGRAFIJA: Irma Saje
MUZIKA: Enes Zlatar
PRODUCENT: Miroljub Mijatović
IZVRŠNI PRODUCENT: Denis Krdžalić
INSPICIJENT: Abidin Čolaković
PODJELA ULOGA:
Mirjana – Snežana Vidović
Veronika – Tamara Miličević-Stilić
Violeta – Faketa Salihbegović-Avdagić
Simon – Enes Salković
Grozdana – Selma Mehanović
Jakov – Saša Handžić
Ankica – Uranela Agić
Lucio – Benjamin Bajramović
Trajanje: 75 minuta.
„Drama o Mirjani i ovima oko nje“ je tekst o ženi koja ima samo kćer, godine, sjećanja i jedan stan koji mrzi. Barem tako ona kaže. Zapravo, jedino što Mirjana zapravo ima su oni oko nje. Otuđeni, uronjeni u vlastite egzistencijalne brige i emotivne drame. Oni oko Mirjane čine Mirjanu. Ženu u četrdesetim koja sjedi u neudobnoj uredskoj stolici, puši, pije kafu, kupuje šefu kravatu i ulazi u neobavezne uredske avanture iz kojih izlazi još praznija nego što je ušla. Mirjana je drama o nama. O propaloj srednjoj klasi. O ženi čija slika u društvu blijedi proporcionalno sa rastom njenih godina, sve dok ne postane potpuno nevidljiva. O malom običnom životu u kojem nema velikih događaja, velikih misli ili rečenica, ali ima velikih osjećaja.