u okviru pratećeg programa 43. pozorišnih/kazališnih igara bih u jajcu promovisana knjiga “ani radošević poetesa pokreta” saide mustajbegović

U okviru pratećeg programa, posljednjeg dana takmičarskog dijela Festivala 43. Pozorišnih/Kazališnih igara BiH u Jajcu, u salonu Doma kulture, sa početkom u 17:00 sati, održana je promocija knjige „Ani Radošević poetesa pokreta“ autorice Saide Mustajbegović. Promototi knjige bili su Saida Mustajbegović i Hasan Zahirović.  Ova knjiga je biografska knjiga koja svjedoči o devet decenija života Ani Rajs Radošević balerini, koreografkinji, opernoj rediteljici, suosnivačici sarajevske avangardne grupe Collegium Artisticum 1939-1941.


SAIDA MUSTAJBEGOVIĆ

Istraživačica, pripovjedačica i pjesnikinja. Studirala sociologiju, novinarstvo i književnost u Sarajevu. Bila je novinarka, kolumnistkinja i urednica u nekoliko bosanskohercegovačkih medija, danas profesionalno fokusirana uglavnom na društvena i humanistička istraživanja. Istražuje transgeneracijske traume i narative koji se reflektuju u kulturnim obrascima Balkana te utjecaje i dosege angažirane umjetnosti između dva svjetska rata ali i danas. Piše prozu i poeziju, u kojima se raznolikost i međusobno prožimanje bosanskog društva prepliću s umjetničkim utjecajima. Bavi se i dokumentarnim filmom. Živi u Sarajevu.

Priča koju je Mustajbegović ispričala o ovoj iznimnoj umjetnici rođenoj 1915. u Češkim Buđejovicama protkana je znanim ali i manje znanim historijskim događajima u epohi koju je Čehinja Ani Rajs alijas Radošević živjela. Ispisivanjem njenog života na stranice knjige zabilježeno je svjedočanstvo o važnosti angažmana umjetnika u najmračnijim vremenima dvadesetog stoljeća.

O Ani Rajs alijas Radošević…

Na prostore Kraljevine Jugoslavije došla je u vrijeme kada se Evropom širio plamen fašizma. Pridružila se sarajevskim umjetnicima koji su prvi otpor pružili umjetnošću, a onda je sa baletankama i knjigom poezije otišla i na prve ratne linije. Nakon rata aktivno je učestvovala u izgradnji kulturnih institucija. Ani Radošević bila je suosnivačica sarajevske avangardne grupe Collegium Artisticum 1939-1941; članica Kazališta narodnog oslobođenja koje je igralo na prvim borbenim linijama, a u Jajcu tokom drugog zasjedanja AVNOJ-a. Osnovalala je srednju baletsku školu u Beogradu Lujo Davičo itd. Sudjelovala je u obnovi baletske i operne scene u ratom razrušenom Beogradu. Radila je kao koreografkinja, a kasnije i operna rediteljica. Njen angažman u umjetnosti trajao je i kada se profesionalno povukla a zanimljivo je da su neki programi izvođeni i nakon što je preminula 2004. u Beogradu.

SAIDA MUSTAJEBEGOVIĆ

“Knjiga o životu Ani Radošević sastavljena je iz stotina fragmenata koje sam prvobitno počela sakupljati zbog proučavanja njenog rada u avangardnoj grupi Collegium Artisticum. Bilo mi je fascinantno da je jedna žena učestvovala u osnivanju avangardne grupe u Sarajevu, i to prije Drugog svjetskog rata, zajedno s velikanima kao što su Oskar Danon, Vojo Dimitrijević i Jahiel Finci.. S prva me zbunjivalo što sam nailazila na različita imena Ani, Ana ili Anika i prezimena Špicerova, Rajs ili Radošević. A ti različiti “identiteti” zapravo dosta govore o našem odnosu ka prošlosti i vrijednim ljudima zahvaljujući kojima        baštinimo mnogo umjetnički vrijednog i značajnog. Radeći na istraživanju o Collegium Artisticumu za početak sam upravo taj čvor morala raspetljati. Tako me vremenom njena strast s kojom je živjela umjetnost, dosljednost prosto zadivila. Istraživanja za ovu knjigu nisu bila jednostavna.Višejezični materijali u različitim formama, na dva kontinenta i puno pomagača.  Puno mi je pomogla pokojna  Rea Živković i njen sin Marko koji živi u Kanadi“.

HASAN ZAHIROVIĆ

Hasan Zahirović,  promotor i recezent ove knjige naglasio  je da je zahvaljujući Mustajbegovićevoj  studiji zabilježena još jedna vrijedna i zapažena umjetnička i ljudska priča.

U njenoj interpretaciji vidimo Ani Radošević, talentiranu umjetnicu koja je svojim izvanrednim umijećem obogatila pozornicu srednje Evrope, reprezentativni primjer profesionalne predanosti, rada i strasti prema umjetnosti. Gdje god da se preselila za “većom” scenom permanentno se usavršavala i educirala posebno u oblasti glume i plesa. Njen životni put bio je ispunjen hrabrošću, strašću prema umjetnosti, odanošću prema kolektivu i nepokolebljivom predanošću svojim umjetničkim idealima.  Istraživanje Saide Mustajbegović o svestranoj umjetnici Ani Rajs Radošević je upravo priča o kontekstu političkih turbulencija i kulturnih promjena u Europi u prošlom stoljeću na tlu Čehoslovače i zemalja bivše Jugoslavije. Kroz intimnu priču čitaoci dobivaju uvid u širu društvenu i političku situaciju tog vremena, kao i život umjetnika i kulturnih razlika tokom vremena“.

Leave a Comment

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *