ZAVRŠEN XVII FESTIVAL DUHOVNE POEZIJE I MUZIKE „PLIVSKE OMAHE 2024“ BOSANSKOHERCEGOVAČKO VIŠEGLASJE

Uz igru i pjesmu, okrugle stolove, izložbe i druženja završen je XVII Festival duhovne poezije i muzike „Plivske omahe 2024“ bosanskohercegovačko višeglasje. Završetkom sedamnaestog po redu Festivala, ostaje trajan utisak o ljepoti i snazi umjetnosti u izgradnji mostova između ljudi. Ovaj festival je svijetli primjer kako kroz kulturu i duhovnost možemo prevazići razlike i izgraditi bolju budućnost utemeljenu na razumijevanju, poštovanju i ljubavi.

Poscjetioci ovogodišnjeg Festivala  uživali su u raznovrsnim sadržajima koji su bili posvećeni ekologiji i kulturi življena. Iako je Festival duhovne poezije i muzike „Plivske omahe“ bosanskohercegovačko posvećen jačanju međureligijske saradnje, ove godine sadržaji su bili posvećeni i našem zajedničkom prostoru, našoj životnoj sredini i njenoj zaštiti, a sve kroz prizmu religija naroda Bosne i Hercegovine.

Festival „Plivske omahe“ jedinstvena je manifestacija u Bosni i Hercegovini koja na najbolji mogući način oslikava međureligijsku saradnju. I ovogodišnje izdanje posebno je istaklo harmoniju, okupljajući učesnike iz različitih vjerskih zajednica, kulturnih i drugih institucija i nevladinih organizacija. Aktivno učešće u Festivalu uzeli su: Pravoslavna crkva, kojom upravlja paroh jajački Miladin Samardžić, MIZ Jajce pod vodstvom prof. Zehrudina ef. Hadžića, Franjevački samostan sv. Luke Jajce sa fra. Vinkom Markovićem, Evanđeoska crkva u Jajcu koju predvodi Edina Hajder, Hrvatsko kulturno društvo Jajce i Bošnjačka zajednica kulture „Preporod Jajce“. Ova inkluzivnost dokaz je vrlo dobre međureligijske saradnje u našem gradu.

XVII Festival duhovne muzike i poezije „Plivske omahe 2024“ otvoren je svečanošću „Uz igru i pjesmu“ i Izložbom „Kultura akvarela“ autorice, profesorice i akademske slikarcice Nerice Osmančević. Prije početka svečanosti ispred Doma kulture građane Jajca svojim numerama počastio je Gradski duhački orkestar „Limena glazba“ Jajce. Na svečanoj ceremoniji otvaranja predstavila su  se jajačka Kulturno- umjetnička društva: KUD „Jajce“ i KUD „Stari grad Jajce, Folklorna skupina „Prijatelji“ Jajce, a svojim glasom svečanost je uljepšao i imam Medžlisa IZ Jajce Ilhan Šabić. Prisutnima su se obratili prevodnici vjerskih zajednica u Jajcu, Načelnik općine Jajce Edin Hozan i Predsjedavajući OV Jajce Josip Topić.

U sklopu ovogodišnjeg Festivala održana su dva okrugla stola, prvi na temu „Kulturni aspekti čuvanja životne sredine“ na kojem su govorili prof.dr. Dalibor Ballian i prof.dr. Edin Urjan Kukavica i drugi na temu „Ekologija, religija i mi“ na kojem su govorili Alen Kristić, voditelj i uvodničar Okruglog stola, teolog, pisac i prevodilac, prof. dr. Mirsad Veladžić, dr. fra Josip Jozić, jerej Nikola Erceg, sveštenik i doktorant na Univerzitetu u Beogradu i pastorica Evanđeoske crke u Jajcu Edina Hajder.

Posjetioci su imali priliku pogledati radove (citate) učenika projekta „Škola mira“ Centar za mirovno obrazovanje, a  u holu Doma kulture tokom trajanja Festivala bila je postavljena Izložba iz Fundusa Gradske Galerije Jajce na temu ekologija.

Petog dana Festivala u Velikoj pozorišnoj dvorani Doma kulture održano je Veče duhovne pjesme.  Kamerni ansambl Teodor Romanić- „Prosvjeta“ Sarajevo, katolički duhovni bend „Novo nebo“ iz Zenice i Enisa Meštrovac sa grupom vokalnih solistica iz Sarajeva svojim vrhunskim duhovnim i muzičkim programom  u naš grad donijeli su milost, ljubav i radost. I ovog 17. Festivala kroz duhovnu pjesmu poslali smo jasnu poruku da snaga naroda leži u snazi njihova duha u njegovanju tradicije i na kraju očuvanja identiteta.

Festival duhovne poezije i muzike „ Plivske omahe 2024“ bosanskohercegovačko višeglasje toko svog trajanja u Jajcu okuplja najpoznatije pisce, pjesnike, umjetnike, eminentne i poznate osobe iz vjerskog i duhovnog života svih konfesija u BiH, te najpoznatije horove i zborove koji u svom reperotaru gaje i izvode duhovnu uziku, a tako je bilo i ove godine.  

Neka i ovaj 17. po redu Festival bude nadahnuće za složno djelovanje na jačanju tolerancije i dalje snaženje međuvjerskih odnosa, te podsticaj da u duhu solidarnosti radimo na razvoju naše zemlje. Naše različitosti su naše najvee bogatstvo i neka upravo ovaj Festival bude poruka da ljude ne dijelimo prema religiji, nego samo na one dobre i loše. Ljepota je u različitostima, u kulturama koje nas spajaju u kulturi življenja i vjerovanju koje je naše najveće bogatstvo. U današnjem nemirnom svijetu treba se prisjetiti da se pravedan mir i suživot temelje na istini, pravdi, ljubavi, slobodi i jednakosti svih ljudi i naroda. Zato je zadatak na svima nama da potičemo sebe, ljude oko sebe da čuvaju dostojanstvo života svake ljudske osobe i promićemo slogu među ljudima i opće dobro što je i cilj našeg Festivala.

Leave a Comment

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *